بازار بزرگ ایرانی اسلامی
بازار بزرگ ایرانی اسلامی

بازار بزرگ ایرانی اسلامی در تاریخ پنجم خرداد ماه 1394 با حضور رئیس جمهور محترم جناب آقای دکتر روحانی، دکتر آخوندی وزیر راه و شهرسازی، دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور، دکتر شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت، دکتر هاشمی استاندار تهران، مهندس نریمان مدیرعامل شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید و جمعی از نمایندگان محترم مجلس و مدیران حوزه شهرسازی در شهر جدید اندیشه افتتاح گردید.

موقعیت قرارگیری بازار در سطح شهر بسیار شاخص است. این بنا در میان محور پیاده حرکت مردم از مقبره شهدای گمنام اندیشه به طرف دانشگاه این شهر می باشد واز طرفی نیز در دو خیابان 20 متری طرفین خود را به هم متصل می‌کند. طراحی میدان بعنوان یک فضای عمومی در این میان به جهت ایجاد تراکم جمعیت در مرکز فضای تجاری، به اقتصاد پروژه کمک بسیار می‌کند. یادآور می‌شود قطع شدن مسیر پیاده‌رو متوسط آبنما روبروی مسجد و ایجاد تراکم مازاد جمعیت در مرکز پروژه نیز اهمیت بسزائی در این امر مهم دارد.

بازار بزرگ ایرانی اسلامی شامل: مسجد، ورودی‌ها، رواق‌ها، چهارسـوق‌ها، سـراها، راستـه بازارها، باغ ایرانـی، گودال باغچه، آبنمای موزیکال، مسیر تردد درشکه، زورخانه، رستوران‌های سنتی و بین‌المللی، قهوه‌خانه، واحدهای تجاری، پارکینگ و … می‌باشد که در ساخت آن بطور غیرمستقیم 5 هزار نفر طی 3.5 سال به فعالیت مشغول بوده‌اند.

گنبد مسجد سلمان فارسی، دومین گنبد بزرگ ایران پس از گنبد سلطانیه در زنجان است.

یکی از بخش‌های مهم بازار ، مسجد سلمان فارسی است که با 4310 مترمربع زیربنا (شامل: مساحت حیاط مسجد: 315 مترمربع – حسینیه: 275 مترمربع – شبستان برادران: 1200 مترمربع – شبستان خواهران: 800 مترمربع) توانسته به عنوان مسجد محوری و مصلی شهر اندیشه مورد استفاده قرار گیرد.

معماری این مسجد ترکیبی از معماری کلاسیک و مدرن است که با گنجایش بیش از 3500 نفر در هنگام نماز و 5000 نفر در زمان عادی ساخته شده است.

همانند بیشتر شهرهای تاریخی ایران مسجد به عنوان مرکز شهر در کنار بافت تجاری (بازار)، نقش مهمی را ایفا می‌کند.